| |
|
Nye frimærker - Grønland 2009 |
|
Grønlandske Tegneserier, 1. del – 21. juni 2009
Værdi: 15,50 kr. Kunstner: Nuka K. Godtfredsen. Typografi: Dorit Olsen. Trykmetode: Offset. Udgives også i miniark med et frimærke.
Motivet er hentet fra Nuka K. Godtfredsens tegneserie-album ”De første skridt”, der fortæller om de første folk i Grønland, der indvandrede fra Canada for ca. 4.500 år siden. Hans tegnestue er på Nationalmuseet i Danmark, hvor han har hentet informationer fra arkæologer og en professor. |
|
Matthew A. Henson – 21. juni 2009
Værdi: 9,00 kr. Kunstner: Naja Abelsen. Typografi: Joh. Enschedé Security Print. Trykmetode: Offset.
Den 6. april 1909 nåede Matthew Henson og Robert Peary Nordpolen sammen med fire polarinuitter. Matthew Henson var afro-amerikaner og havde været rejseassistent for Robert Peary i flere år. Både Matthew Henson og Robert Peary fik børn med polarinuitter og har derfor efterkommere i Grønland. |
|
| |
Selvstyre i Grønland – 21. juni 2009
Værdi: 6,25 kr. Kunstner: Aka Høegh. Typografi: Dorit Olsen.
Trykmetode: Offset.
Frimærket markerer at Grønland den 21. juni 2009 fik indført selvstyre. |
|
| |
Moderne grønlandsk kunst, 3. del – 21. juni 2009
Værdi: 6,00 kr. Kunstner: Avalo Abelsen. Motiv: To isbjørne set fra oven, inspireret af Dorset-kulturen. Værdi: 18,00 kr. Kunstner: Camilla Nielsen. Motiv: Rødfisk. Værdi: 33,00 kr. Kunstner: Naja Abelsen. Motiv: Isbræ. Typografi: Dorit Olsen. Trykmetode: Offset. Udgives også samlet i en souvenirmappe.
|
|
| |
Prinsgemalen 75 år – 11. juni 2009
Værdi: 8,00 kr. Fotograf: Sandra Greig. Typografi: Dorit Olsen. Trykmetode: Offset.
Grønland udgiver også et frimærke i anledning af Prins Henriks 75 års fødselsdag, mærket blev endda udgivet på selve dagen.
|
|
| |
Fossiler i Grønland, 2. del – 19. januar 2009
3 værdier: 2, 11,50 og 22 kr.
Kunstner og gravør: Martin Mörck. Trykt i kombination af offset og stålstik.
Motiverne er: Schizoneura carcinoides – en plante (2,00), Scaphites rosenkrantzi – en ammonit (11,50) og Mallotus villosus – en smeltfisk, der stadig findes i dag (22,00).
Denne 2. del af serien om fossiler i Grønland er lige så flot som 1. del. Igen har Martin Mörck skabt nogle fantastiske gravurer, oven på en baggrund af pastelagtige tegninger, der viser hvordan fossilet har set ud i fortiden.
|
|
| |
Europa – Astronomi – 19. januar 2009
2 værdier: 6 og 8 kr.
Typografi: Dorit Olsen. Kunstner: Ina Rosing. Trykmetode: Offset.
Begge værdier er yderligere udgivet i småark med 8 af hver værdi og i midten en vignet med motivet af den modsatte værdi, samt i et frimærkehæfte med 6 af hver værdi som selvklæbende frimærker.
Udgangspunktet for Ina Rosings frimærke er stjernebilledet Ursa major/Storebjørn. På græsk heder den Artikos, heraf Arktis, hvilket betyder "nær Nordstjernen".
To fine frimærker, der viser emnet Astronomi som den kan opleves i Grønland. |
|
| |
Kræftens Bekæmpelse – 19. januar 2009
1 værdi: 6,25+0,50.
Kunstner: Lis Stender. Typografi: Dorit Olsen. Trykmetode: Offset.
Tillægsværdi frimærket udgives også i miniark med 4 frimærker. |
|
| |
Global opvarmning – 19. januar 2009
1 værdi: 5 kr.
Kunstner: Julie Edel Hardenberg.
Typografi: Dorit Olsen. Trykmetode: Offset.
Motivet er en iskrystal af mennesker og dyr.
I løbet af 2009 vil omkring 30 landes postvæsener udgive frimærker over temaet "bevar de polare regioner og gletscherne". Ideen om en fælles frimærkekampagne startede i Finland og Chile, da den chilenske præsident i maj 2008 besøgte Finland. |
|
| |
|
|
| Gå til top |
|
|
|